Venkovní Ibišek

HIBISCUS MOSCHEUTOS

Venkovní ibišek někdy též nazývaný americký ibišek. Jsou to dřevnaté byliny kvetoucí od léta do pozdního podzimu a do silnějších mrazů. V současné době rozlišujeme několik typů podle výšky:

  • Zakrslé: výška kvetoucích stvolů dosahuje 40 - 60 cm, v teplejších oblastech až 80 cm a velikostí květů15 - 20 cm v základních barvách - bílá s okem, růžová, karmínově červená.
  • Střední velikost: tyto rostliny dosahují zpravidla velikosti kolem 1 m a průměr květů kolem 20 - 23 cm. Barevné variace jsou větší (viz Obr.) Mezi tuto skupinu patří i odrůda Scarlet.
  • Vysoké: velmi bujně rostoucí, dosahující běžně výšky 120-150cm, při pěst. v nádobách jako solitéry, popřípadě narychlení v zim. zahradách, narůstají stvoly do  výšky 170-180cm. Květy u této skupiny bývají až do průměru 29 cm!!!! Takovéto rostliny jsou chloubou každé zahrady. Jsou v pestré paletě barev od bílé s červeným okem, přes mnoho odstínů růžové, červené, karmínové až po tmavě červeno-hnědou.            
Pěstování:
Vyžadují humózní půdy s dostatkem vláhy, pravidelné hnojení kapalnými hnojivy a velmi slunné stanoviště. Na podzim po prvních mrazech lodyhy seřízneme na výšku 10-20 cm. Rostliny přezimuji v půdě a na jaře vyraší z oček na dužnatých kořenech. Každoročně vyraší více stvolů, pětiletá rostlina může mít až 30 - 40 kvetoucích stvolů a není výjimkou že najednou kvete až 20 květů. Na zimu je nutné takto ořezané rostliny zakrýt nejlépe 20cm silnou vrstvou suchého listí a na něj chvojí. Velmi dobře se jako ochrana před silnými holomrazy osvědčila stínící 70% zelená textilie, asi ve 3 až 4 vrstvách. Takto ošetřené rostliny jsou dostatečně chráněny i před holomrazy a jsou plně mrazuvzdorné. Rostliny byly testovány v kruté zimě 2005 / 2006,v podmínkách Českomoravské vrchoviny, kdy snesly s minimálním zakrytím teploty -25°C. Pod sněhovou pokrývkou snesou teploty i nižší. Holomrazy pod -25°C bez zakrytí rostlin můžou rostliny poškodit nebo zničit. Začátkem dubna, nebo po přejití mrazů odklidíme chvojí a listí a rostliny přihnojíme Hydrokomplexem, dávkou dle návodu. V květnu začínají stvoly rašit a vykvétají koncem července až začátkem srpna, kvetou až do mrazů.

Pěstování v nádobách:
Tyto krásné solitéry můžeme velmi úspěšně pěstovat i v nádobách a zimních zahradách. Takto pěstované rostliny jsou zpravidla  mohutnější až o jednu třetinu, mají větší květy a při narychlení kvetou již od půlky června. V nádobách jsou ovšem náročnější na vymrznutí. Přes zimu nesmí byt umístěny při teplotách nad 10°C, může dojít k uhnití celé koř. soustavy.

Nabízíme:
Scarlet - odrůda 10 let pěstovaná v našich krajích, která přežila velmi nepříznivé podmínky několika minulých zim. Sazenice jsou výhradně z vegetativního množení.

PO LOŇSKÉ VELMI TUHÉ ZIMĚ (2012) MŮŽEME SMĚLE KONSTATOVAT, ŽE VŠECHNY ODRŮDY, KTERÉ NABÍZÍME JSOU PŘI DODRŽENÍ NÁVODU NA PĚSTOVÁNÍ PLNĚ MRAZUVZDORNÉ!!!

Podkategorie

V této kategorii nejsou žádné dostupné produkty.