Podnože pro sloupovité švestky:

Pro pěstování na sloupových tvarech používáme málo vzrůstné podnože, které výrazně redukují vzrůst stromku a podporují plodnost. Životnost stromků na těchto podnožích je 15-20 let za předpokladu dodržení správné agrotechniky a hnojení. Stromky  pěstované v přemokřených, těžkých půdách, které jsou špatně živené a nebo nevhodně ošetřované můžou mít životnost nižší. Všechny tyto podnože jsou mnohem dražší (i 2 EUR) než klasické, proto i cena stromků tomu odpovídá. 

PIXI- švestková podnož redukující vzrůst naštěpované odrůdy až o 50- 60 %, je dobře kompatibilní s odrůdami švestek a meruněk. Velmi příznivě ovlivňuje plodnost naštěpované odrůdy. Ve velkovýrobě se moc neuplatnila z důvodů vysokých nákladů jak na založení sadu, tak na následné pěstování. Ideální na malé zahrádky, kde pěstitelé mohou stromkům věnovat dostatečnou péči. Při klasickém pěstování u běžných odrůd dorůstají v dospělosti stromky kolem 3 metrů a průměr koruny 2 metry. Při pěstování do sloupových tvarů je nejideálnější držet zaštipováním korunku do 1 metru průměru. Podnož natolik  ovlivňuje plodnost, že často stromky již ze školky mají nasazeny květní pupeny a dají několik plodů první rok po vysázení. Zlí jazykové tvrdí, že zmenšuje plody a že je to podnož na nic.  Může to být pravda pouze za předpokladu nulového ošetřování ze strany pěstitele, absence hnojení, zálivky a ošetřování. V případě přeplození je nutné plody redukovat, aby je stromek uživil, obecně platí na jeden plod 5-7 listů a více. Toto pravidlo platí i u jiných podnoží a u všech druhů ovoce.

VVA1- KRYMSK- kříženec  P. tomentosa x P. cerasifera původem z Ruska. Potlačují růst naštěpované odrůdy o 40-50 %. Stromky dosahují brzkých a vysokých výnosů. Podobné vlastnosti jako u podnože pixi. Stejné požadavky na pěstování a ošetřování.

WAVIT- novější velmi nadějná licencovaná podnož pro švestky a meruňky. Málo vzrůstný semenáč, vyselektovaný ze známé švestky Wagenheimova, tato podnož redukuje vzrůst naštěpované podnože o 40 %. Podnož je v kořenovém systému nejlépe přizpůsobená našim podmínkám. Švestky jsou v dospělosti o 2-3 metry nižší, než na vzrůstných podnožích. Na tuto podnož se hodí pro sloupové pěstování jen méně vzrůstné odrůdy popřípadě zakrslé odrůdy. Podnož velmi málo, nebo vůbec nepodrůstá. Vynikající podnož pro klasické odrůdy švestek a meruňek.

WUR766- Nová švestková zahraniční slabě rostoucí podnož pro intenzivní pěstování. Dobrá kompaktibilita i k meruňkám a broskvím.

MYROBALÁN - bohužel na výstavách a i v některých odkazech na internetu se setkávám s nabídkou ,,sloupových"! švestek právě na podnoži myrobalán. Stromky bývají často sestříhány tak, aby to lahodilo oku. Je naprosto nemožné stromky udržet v přijatelné velikosti a po několika letech trápení dojde většinou k vykácení stromku. Tuto podnož po několikaletém zkoušení nedoporučuji ani na zakrslé odrůdy švestek (odrůda DWARF). Podnož sice příznivě ovlivňuje odrůdu, která má mnohem delší přírůstky a lépe vypadá, ale zároveň zakrslá odrůda potlačuje potenciál růstu podnože a ta vytváří nekontrolovatelné množství výmladků od kořene, které se musí každoročně pracně vystřihávat. NA MALÉ ZAHRÁDKY JE TATO PODNOŽ NAPROSTO NEVHODNÁ.

 

Podkategorie

V této kategorii nejsou žádné dostupné produkty.