Polyetylénová fólie má podle výrobce stabilizátory proti ÚV záření na 4 roky v podmínkách výrobce.
Nejčastěji uvádíme v našich podmínkách životnost mezi 10- 12 lety. To je nejčastěji zmiňovaná doba kterou nám uvádějí naši zákazníci, kteří ji měli. Někteří ji mění již po 8 letech, protože se jim zdá, že ji mají již ,,dlouho".
Rekord v životnosti u modré je 17 let v zahradním centru v Prostějově a u čiré u jedné pěstitelky malého fóliáku, která uváděla že ji potřebuje vyměnit po 18! letech.
V našem zahradnictví jsme první čirou fólii měli 11 a 13 let, modrou 14 let.
Proč takový rozptyl v životnosti?
Velmi často dostávám tuto otázku, když udávám přibližnou životnost, s kterou se setkávám u našich zákazníků. Vlivů, které tuto délku ovlivňují, je několik a pokusím se je zmínit.
V našich zeměpisných šířkách je ÚV záření podstatně méně než u výrobce v Izraeli. Životnost ovlivňuje celkový dopad ÚV záření v jednotlivých letech, ozonová vrstva, částečné zastínění fóliovníku v průběhu dne a lokalita. Ve vyšších a chladnějších polohách bude životnost delší jak v teplejších a slunečnějších.
Co snižuje životnost fólie?
Podmínky, které je nutné dodržet, aby byla životnost co nejdelší máme podrobně popsány v ZÁRUČNÍM LISTU.
Velmi výrazným degradátorem fólie je PVC. V prvních letech prodej se nám stalo, že jeden zákazník na Valašsku si na železnou konstrukci našrouboval PVC elektrikářské lišty na rozvody kabelů, aby byl povrch hladký. Na tomto povrchu se fólie rozpadla během 12 měcíců. Nevhodné na konstrukce jsou poplastované dráty, plastové trubky, izolace, PVC klouby na spojování dřevěných konstrukcí.
U čiré fólie jsou při průměrné životnosti 10 let náklady méně jak 3 Kč/za m2 na 1 rok, u plátců DPH je to dokonce pod 2,20-2,50 Kč/za m2 fólie na 1 rok. Při vyšší životnosti se ještě snižují.
Takových to nízkých nákladů nedosahuje žádná fólie na trhu této kategorii.
V této kategorii nejsou žádné dostupné produkty.