Chemická ochrana.
Chemická ochrana je v některých případech nezbytná, především u škůdců se včasným a nebo preventivním postřikem zabrání šíření nebezpečných virových chorob. V současné době je trend postřiků se specializovaným účinkem pouze na jednoho škůdce s krátkou dobou působení a tím i kratší ochrannou lhůtou. V případě dodržení pokynů k použití u jednotlivých přípravků, koncentrací, aplikací a ochranných lhůt, není třeba se chemie obávat.
Škůdci.
Na třešních se často už v květnu vytvoří takovéto kolonie mšic, které dokáží velice rychle decimovat mladé lístky. Kroutí se nejen listy, ale i narůstající výhony a větve mají nevzhledný tvar. Ve většině případech je roztahují mravenci, kteří se živí sladkou šťávou, kterou mšice vylučují. Pokud šťáva kape na listy a plody pod mšicemi, dochází k černání listů a plodů vlivem houbových patogenů. Nejvíce se používá přípravek Mospilan, který je asi nejšetrnější a má krátkou ochrannou lhůtu. Zpravidla stačí jeden postřik a o zbytek se postarají přirození škůdci.
Mšice můžeme omezit natřením kmene v šířce asi 5-10 cm přípravkem Chemstop, aby se zabránilo mravencům roznášet mšice.
Přípravek proti mšicím a vrtuli třešňové Mospilan.
Dalším problémem bývá červivost třešní. Většinou červivostí netrpí rané odrůdy třešní, které dozrávají dříve, než by byl ukončen vývoj škůdce. Naopak u pozdních odrůd je někdy potřeba i dva postřiky s rozestupem asi 14 dní, aby byly plody bez červů. Larvy svým vyžíráním dužiny způsobují zahnívaní plodů a jejich znehodnocení. Často zahnívá celý trs plodů a objeví se na nich typické příznaky moniliové nákazy.
Škůdce je vrtule třešňová která vypadá jako moucha, má žlutou hlavu s černým týlem, černou hruď se žlutým štítkem, černý zadeček a průhledná křídla se čtyřmi proužky. Dosahuje délky 4 - 5 mm.
Vajíčka jsou bělavá, v obrysu protáhle elipsovitá, 2 mm dlouhá.
Beznohé bílé larvy dosahují délky 6 mm.
Pupárium je slámově žluté, 4 mm dlouhé. Přezimuje kukla v hnědém soudkovitém pupáriu mělce v půdě, do hloubky 4 cm.
Dospělci létají od poloviny května do druhé poloviny června. Kladou vajíčka jednotlivě pod slupku ještě zelených, tvrdých i dozrávajících plodů. Samička ostrým kladélkem poškodí slupku plodu a do dužiny vpustí vajíčko, může jich postupně naklást 50 - 100. V místě nakladeného vajíčka zůstane málo zřetelná prohloubeninka a malý otvůrek.
Larvy si vrtají chodbičky k pecce a živí se dužinou plodu. Jakmile dorostou, opouštějí plody a zavrtávají se do půdy, kde se kuklí.
Z postřiků se používá Calypso ( do spotřebování zásob) a nebo Mospilan, který je šetrnější. Postřik se aplikuje přesně podle návodu na příbalovém letáku na začátku žloutnutí plodů. Dobrou pomůckou je, že se může stříkat, když v dané lokalitě začíná kvést černý bez. Každý rok začíná vegetace jinak, rovněž nadmořská výška ovlivňuje a posouvá dozrávání plodů, je tato jednoduchá pomůcka celkem spolehlivá. Zároveň je to dostatečná doba na dodržení ochranné lhůty a bezpečnému odbourání přípravku.
Choroby.
V nepříznivých letech, především když je studené a deštivé jaro, může třešně a višně napadat i houba monilióza laxa neboli moliniová spála, suchá skvrnitost listů (dírkovitost), skvrnitost listů třešně a višně (Blumeriella jaapii). V případě deštivého počasí v době dozrávání třešní bývá i moniliová hniloba plodů. Proti výše uvedeným chorobám se aplikuje přípravek Horizon ( do spotřebování zásob), Talent a nebo přípravek ,, Moliniová spála"dle návodu na příbalovém letáku.
Někdy se po mrazivé zimě může vyskytnout nevyzrálý terminál do kterého se pustily houbové choroby. Prevence je při začátku rašení zkontrolovat stromek, zmrzlý vrcholek či větvičku seříznout až do nezmrzlého dřeva a zamazat stromovým balzámem. V případě, že se to takto zanedbá, opět seříznout na zdravé, nezahnědlé dřevo a ošetřit stromovým balzámem. Nečekat až si houby zničí polovinu stromku. Stromek je vhodné nastříkat výše uvedenými přípravky na houbové choroby.
Přípravky proti houbovým chorobám.