Podnože pro švestky:

Podnoží pro švestky je celá řada, v praxi však většina školkařů používá ty nejlevnější, aby se velkoobchod i maloobchod nasytil a stromky byly za přijatelnou cenu. I přes tyto skutečnosti to však s cenou někdy nebývá zrovna příznivé. Problémové může být u některých podnoží  dlouhá doba objednání, bývá někdy 2-3 roky, množení zajišťují velké zahraniční firmy. Vysoké nároky na podnože, především na bezviróznost a to že se zpravidla množí v laboratořích a pak dopěstovávají, je doba objednání celkem pochopitelná. Rovněž celoevropská poptávka po malých stromcích na malé zahrádky zvedá cenu některých podnoží a způsobuje jejich nedostatek. Pokud si školkař vzpomene pozdě, stává se že již ten rok není.

PIXI- švestková podnož redukující vzrůst naštěpované odrůdy až o 50- 60 %, je dobře kompatibilní i s odrůdami meruněk. Velmi příznivě ovlivňuje plodnost naštěpované odrůdy.  Při klasickém pěstování u běžných odrůd dorůstají v dospělosti stromky kolem 3 metrů a průměr koruny 2 metry. Stromky by měly mít oporu. Více o této podnoži je v podnožích pro sloupovité švestky.

VVA1- KRYMSK- kříženec  P. tomentosa x P. cerasifera původem z Ruska. Potlačují růst naštěpované odrůdy o 40-50 %. Stromky dosahují brzkých a vysokých výnosů. Více o této podnoži je v podnožích pro sloupovité švestky.

WAVIT- novější velmi nadějná licencovaná podnož pro švestky a meruňky. Málo vzrůstný semenáč, vyselektovaný ze známé švestky Wagenheimova, tato podnož redukuje vzrůst naštěpované podnože o 40 %. Podnož je v kořenovém systému nejlépe přizpůsobená našim podmínkám. Švestky jsou v dospělosti o 2-3 metry nižší, než na vzrůstných podnožích. Podnož velmi málo, nebo vůbec nepodrůstá. Stromky brzo a velmi dobře plodí. NEVÝHODOU je poměrně vysoká cena, která se brzy zaplatí právě vyšší a ranou plodností.

Wagenheimova semenáč- ze semen vypěstované podnože známé švestky se používají, ale podle některých školkařů jsou značně nevyrovnané. Nevyrovnaný růst se později přenáší i na stromky. Výhodou je nízká cena, brzká plodnost a dospělé stromy nejsou tak velké, snižuje růst o víc jak 30 %.

Zelená ryngle- často používaná podnož pěstovaná ze semen. Vhodná do těžkých půd, snižuje velikost dospělých stromů o 30-50 %. Výhodou je nízká cena, brzká plodnost.

St. julian- vegetativně množená podnož velmi rozšířená a používaná. Podnože se množí z jednoletých prutů zakořeňováním, tím jsou poměrně vyrovnané, afinita ke švestkám, meruňkám a broskvím je výborná. Stromy mají o 20-30% nižší vzrůst. Mají brzkou a vysokou plodnost, běžně plodí již druhým rokem po výsadbě. Patří mezi levnější podnože. Vzhledem k charakteru množení a tím i strukturou kořenů je nutné v prvních letech dbát na dostatečnou zálivku. Kořeny ovšem nesnáší ani trvalé přemokření u mladých stromků. Velmi dobrá podnož pro všechny tři druhy ovocných dřevin.

MYROBALÁN- asi nejběžnější a jedna z nejlevnějších podnoží na švestky, meruňky a broskve. Stromky rostou bujně , má silné kořeny, roste i na méně vhodných stanovištích. Vhodnější pro pěstitele, kteří se nechtějí nebo nemají možnost se v prvních letech výsadby o stromky pravidelně starat. Nevýhodou u některých odrůd švestek je velký vzrůst stromů v dospělosti, kdy to může být i více jak 7-8 metrů. Na zahrádkách pak může být problém s postřikem proti pilatce. Další nevýhodou je pozdní nástup plodnosti, nezřídka u některých odrůd i čtvrtým či pátým rokem.

ADESOTO- novější vegetativně množená podnož bujnějšího vzrůstu. Určená je pro švestky, meruňky a broskve. Silný kořenový systém lépe odolává suchu, stromy dobře nastupují do plodnosti. Je třeba počítat s tím, že stromy v dospělosti můžou být větší jak na myrobalánech. 

Podkategorie

V této kategorii nejsou žádné dostupné produkty.