Návod na pěstování sloupovitých třešní.

5 let starý stromek odrůdy Samba.

Udržet a natvarovat třešně do malých sloupových tvarů je možné pouze za použití velmi zakrslých podnoží Gizela 5. Tyto podnože udrží i v dospělosti stromek do výšky pouze 2,5-3,5 m. Samotné stromky musí být již ze školky pěstovány na terminál (špičák). 

Očka odrůdy bývají naštěpována 20-30 cm vysoko, protože čím vyšší je podnož, tím více ovlivňuje naštěpovanou odrůdu. 

Je velmi důležité, aby byly stromky nasázeny stejně hluboko jako rostly ve školce. Pokud se nasadí hlouběji, často až po místo očkování, hrozí omezení vlivu zakrslé podnože a zakořenění naštěpované odrůdy. Při velmi hlubokém nasázení může dojít k úhynu stromku vlivem přelití. V prvním roce po výsadbě často nevyraší všechna očka a stromky vyholují, v pozdějších letech se stromek snaží "prázdná místa" zaplnit a větve obrůstají. Boční větvičky, které rostou je potřeba zakracovat během celé vegetace na délku maximálně 20-30 cm postupně jak narůstají. Nejdůležitější je to v průběhu května a června, v r. 2015 jsem poprvé zaštipoval již 15. května (viz následující foto). Větvičky se dále větví a zaštípnutí je nutno zopakovat. Takto se i podpoří tvorba květních pupenů na příští rok. Po nástupu plodnosti se intenzita růstu zmenšuje, pouze se zakracují přerůstající větvičky. Pokud se řez zanedbá a větve narostou do délky až 1 m, je nutné nekompromisně větve zakrátit a udržovat v uvedené délce. Přerůstání větví bývá velmi časté v horní části stromku. Takto udržujeme větvičky do max. délky 50 cm včetně rozvětvení, tak aby celková šířka stromku byla kolem 1 m. V pozdějších letech je nutné vystřihávat přehuštěné, odumřelé a nemocné větve. Sázíme 1-1,2 m od sebe tak, aby byl dostatečný přístup slunce do celé korunky.    

Boční větvičky sloupových třešní těsně před zaštípnutím na délku 20-25 cm (foto kolem 15. května 2015).

Boční větvička po zaštípnutí, odstraní se pouze vrcholek výhonku. 

Ve vrcholcích je nejvíce růstových hormonů, když se odstraní, změní se poměr růstových hormonů ve prospěch vytváření květních pupenů na příští rok. Pokud se zakracují již přerostlé, dlouhé větve, tento efekt podpory kvetení na příští rok je minimální. Během léta se větve dále rozvětví, pokud dosáhnou délky 15-20 cm, je nutno zaštípnutí zopakovat.

Výživa a hnojení.

Pro dobrý vývin plodů a především zdravý růst stromků je potřeba i kvalitní hnojení. Používáme a doporučujeme velmi kvalitní bezchloridové hnojivo YARAMILA COMPLEX.Kvalitním hnojením a výživou zabezpečíme i lepší odolnost proti houbovým chorobám, především v jarním období. Dávkování je na obalu hnojiva. Velmi vhodné je přihnojovat kompostem, kolem stromků mulčujeme listím a posekanou trávou. Nejenže se udržuje vyšší vlhkost v půdě, ale dostává se do půdy i velmi důležitý humus.  

Choroby a škůdci.

Každá plodina má plejádu škůdců a chorob. V případě brzkého, chladného a deštivého jara může mít nástup houbových chorob fatální důsledky především u mladých stromků. Nejčastější choroby jsou moliniová spála, suchá skvrnitost listů (dírkovitost), skvrnitost listů třešně a višně (Blumeriella jaapii). V případě deštivého počasí v době dozrávání třešní bývá i moliniová hniloba plodů. Ze škůdců jsou nejčastější mšice a vrtule třešňová - klasická červivost třešní. Nástup mšic bývá brzy po vyrašení listů, mšice jsou velké, černé a dokážou ve velmi krátké době zdeformovat rostoucí listy a letorosty. Larvy vrtule třešňové způsobují červivost třešní, plody v konečné fázi, kdy larvy vyžerou značnou část plodu, jsou napadány molinovou hnilobou a zplesniví často celé trsy.

 Takto pěstujeme třešně již 10 let a zapěstované stromky je možné shlédnout v naší prodejně v Lipníku nad Bečvou (viz foto). Výnos je 3-5 kg kvalitních třešní a může být i více. 

Přehled odrůd, které jsme otestovali a vybrali do nabídky. Sklizeň se dá rozložit od konce května (odrůda Rita) až po první polovinu srpna (odrůda Sweet Heart). Takto si můžeme zajistit kvalitní třešně po celou sezónu na ploše, která byla dříve zabrána jedním stromem. 

RITA - velmi raná odrůda, v roce 2012 vykazovala vysokou odolnost vůči mrazu v době květu, zralost v prvním až druhém třešňovém týdnu, tzn. že nepodléhá červivosti. Velmi kvalitní odrůda. Tím že je raná, netrpí červivostí. Nutno zakrývat sítěmi, neboť první třešně lákají ptactvo ze širokého okolí.

SUMMERTIME- raná odrůda dozrávající druhý až třetí třešňový týden. Plody jsou na ranou odrůdu velmi velké a dobré. Při plném dozrání pod ochrannými sítěmi se naplno projeví kvalita odrůdy, nepodléhá červivosti. Při deštivém počasí počátkem června (Medart) může dojít k praskání plodů.

CELESTE - raná odrůda, samosprašná, velmi kvalitní novější odrůda s velkými plody, dozrává v druhém až třetím třešňovém týdnu, nepodléhá červivosti. Má kratší a silnější větve, vyžaduje méně zaštipování. Hůře obrůstá ve spodní části kmene, trvá to více let. Plody po plném dozrání jsou velmi tmavé.

SAMBA - středně zrající kvalitní odrůda, velké, tmavé plody, dozrává ve 5.-6. třešňovém týdnu. Pod sítěmi plody vydrží až do srpna a jsou mimořádně sladké.

LAPINS - středně zrající odrůda, samosprašná, dozrává v 6.-7. třešňovém týdnu, plody jsou středně velké. Žádaná odrůda pro svoji samosprašnost, jinak se jeví jako průměrná.

REGINA - pozdní, velmi kvalitní německá odrůda, dozrává v 7. třešňovém týdnu. V některých letech a lokalitách může být problém s opylením, kvete o dva až tři dny později. U této odrůdy je potřeba důsledně hlídat zaštipování, má větší růst.

KORDIA - jedna z nejkvalitnějších odrůd třešní, pozdní, po vyzrání velmi tmavá, chuťově velmi dobrá. Dozrává v 7. třešňovém týdnu. U této odrůdy je potřeba důsledně hlídat zaštipování, má větší růst. V mrazových kotlinách může v případě pozdních mrazíků namrzat. Na klasických podnožích hodně rozšířená odrůda.

CARMEN - středně pozdní odrůda, zraje 4-5 třešňový týden, vyznačuje se velkými a kvalitními plody,největší plody ze všech odrůd které pěstujeme. V roce 2013 vyzrály na velikost až 32 mm a váhu 15-16 g.

SWEET HEART- nejpozdější třešeň, kvalitní velké třešně, samosprašná. Dozrává v 7-8 třešňovém týdnu. 

GARDEN BING- zakrslá odrůda třešně z Francie vhodná na ty nejmenší zahrádky. V dospělosti dosahuje maximální výšky něco přes dva metry. Pěstováním na terminál je možné stromky zaštipováním pěstovat na sloupovitý tvar podobně jako sloupcovité jabloně. Při pěstování klasicky na korunku, je možné zapěstovat pěkné stromečky s docela slušnou plodností. Stromky se velmi dobře ošetřují, v případě jarních mrazů, se dají přikrýt netkanou textilií. 

Třešňový týden je termín, který označuje dobu zrání plodů a je v každé lokalitě jiný. Pokud odrůda Rita, která zraje na jižní Moravě již kolem 20. Května, na Vysočině bude zrát třeba kolem 15. června. Tyto termíny jsou odlišné podle nadmořské výšky a podle roku nástupu vegetace. Od toho se odvozuje dozrávání  ostatních odrůd.

 

CENA PROSTOKOŘENÝCH (VYORANÝCH) STROMKŮ je 290 až 320 Kč podle licence , zasíláme je na dobírku v době vhodné k sázení na jaře (přibližně od 15.3. do 20.4. a na podzim od 1.11. do 30.11. podle klimatických podmínek).

Podkategorie

V této kategorii nejsou žádné dostupné produkty.